Legnica,

Polkowice chcą mieć nowe tory i kolejowe połączenia


Polkowice chcą mieć nowe tory i kolejowe połączenia

Taki szynobus może się pojawić na trasie między Głogowem a Lubinem. Starają się o to władze Polkowic (© Fot. Tomasz Hołod)
Polkowice chcą mieć nowe tory i kolejowe połączenia
Urszula Romaniuk
2009-07-03 20:22:51, aktualizacja: 2009-07-03 20:28:02
Zagłębie Miedziowe czeka na sprawną kolej. W Polkowicach planują budowę stacji kolejowej.
- Polkowice są taką ślepą kolejową uliczką - mówi burmistrz Wiesław Wabik. - A chcielibyśmy, żeby do miasta można było dojechać z Lubina i z Głogowa.

Władzom Polkowic bardzo zależy na uruchomieniu linii kolejowej łączącej miasto z regionem. I snują plany. Tory należące do firmy Pol-Miedź Trans, która przewozi rudę miedzi między kopalniami, przebiegają przez polkowicki obszar Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.Pracują tam setki osób z całego regionu. Na parkingach jest coraz ciaśniej. Dlatego samorząd chce wybudować tam terminal. Przystanek kolejowy z parkingiem miałby powstać w zachodniej części Strefy, gdzie gmina ma swoje tereny inwestycyjne.

Z terminalu mogliby korzystać też polkowiczanie, dojeżdżając tam samochodami albo autobusami miejskimi, by w dalszą trasę ruszyć pociągiem. Podróż w regionie miałyby ułatwić jednostrefowe bilety, obowiązujące w komunikacji miejskiej i w pociągach.
Na parkingach jest coraz ciaśniej. Dlatego samorząd chce wybudować tam terminal.
- Ale do tego potrzebna jest współpraca samorządów, na przykład poprzez utworzenie związku komunikacyjnego gmin - dodaje burmistrz.

Pomysł uruchomienia połączeń kolejowych w Zagłębiu Miedziowym z włączeniem Polkowic nie jest nowy. O tym, że jest to możliwe, władze tego miasta przekonały wszystkich już dwa lata temu, organizując przejazd szynobusem z Polkowic do Lubina. Podróż w jedną stronę trwała pół godziny, pociąg jechał z prędkością 50-60 km/godz. 

przedruk z Gazety Wrocławskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz