Legnica,

Lubin będzie odcięty jeśli przejdzie decyzja o budowie kopalni odkrywkoej

W przypadku decyzji o budowie kopalni odkrywkowej  Lubin będzie odcięty od kolei i pozostanie tylko ze „ślepym” fragmentem linii nr 289 i odcinkiem Lubin-Rudna Gwizdanów. 
Dlatego niezbędne jest rozważenie budowy 18 km nowej linii Lubin-Ścinawa i lobby w odpowiednich organach władzy państwowej. Linia ta dla prędkości 100-120 km/h zapewni :

  • Najkrótszy i najszybszy dojazd do Wrocławia istniejąca magistralą nr 273: odcinkiem Ścinawa-Wrocław Główny który ma tylko 59 km.

  • Włączenie miasta Lubina obustronnie w magistralę nr 273 Wrocław – Ścinawa-Rudna Gwizdanów-Szczecin oraz istniejącą linią nr 289 odcinkiem Lubin-Rudna Gwizdanów. Pozwoli to przejąć przez Lubin (chociaż częściowo) połączenia pasażerskie z linii 273 w sposób płynny bez zmiany kierunku jazdy pod warunkiem że odcinek linii nr 289 będzie zrewitalizowany dla prędkości 100/110 lub 120 km/h.
Obecnie komunikacja dalekobieżna na linii nr 273 została ograniczona do jednej stałej pary pociągów Rzeszów-Zielona Góra-Rzeszów i 1 sezonowy Bielsko Biała-Kołobrzeg-Bielsko Biała. Ruch regionalny jest duży i obejmuje kilka relacji Wrocław-Zielona Góra-Wrocław. Pozostałe połączenia regionalne obejmują relację Wrocław-Głogów-Wrocław.
Łącznie ze Ścinawy kursuje codziennie do Wrocławia 13 par pociągów i 1 sezonowy pośpieszny. Pierwszy pociąg regionalny odjeżdża do Wrocławia o ok. godz. 4.00, wraca o 0.00 co zapewnia nieograniczony, całodzienny dostęp do stolicy województwa do późnych godzin nocnych.
Po modernizacji linii nr 273 Wrocław-Szczecin planowane jest przywrócenie pociągów międzynarodowych które przez wiele lat kursowały tą trasa w relacjach Kraków-Berlin-Kraków (dzienny i nocny) - więc Lubin może mieć międzynarodowe połączenie nawet z Berlinem.

  • wjazd do stacji Ścinawa możliwy jest od strony Lubina wykorzystując nieczynną linię nr 362 (mapka) Legnica-Ścinawa-(Rawicz). Posiada ona czynny, zelektryfikowany peron nr 2 w stacji Ścinawa z którego możliwa jest dalsza jazda pociągów w kierunku Wrocławia magistralą linią nr 273. Jest on obecnie wykorzystywany przez pociągi regionalne rozpoczynające i kończące bieg w skróconej relacji Ścinawa-Wrocław.
  • Możliwe jest uruchomienie bezpośrednich połączeń w dłuższej relacji Polkowice/Lubin-Wrocław najkrótszą trasą przez Ścinawę-Brzeg Dolny linią nr 273.
  • Łatwy dostęp transportów kolejowych z bocznicy KGHM z Lubina do magistrali nr 273 i południa Polski bez zmiany kierunku jazdy w Rudnej Gw.
Bezkolizyjny wyjazd ze stacji Lubin Górniczy w stronę Ścinawy możliwy jest  od strony południowej równolegle do linii nr 289 w kierunku Legnicy przecinając drogę krajową nr 3 i dalej np. w okolicy osiedla Przylesie/Osieka co umożliwi budowę nowych przystanków.
Jeżeli inwestorem będą lokalne samorządy, korzystne jest aby nowa linia była zarządzana przez Spółkę Polmiedź Trans Linie Kolejowe.

via Norbert

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz